Vážení zákazníci, chtěli bychom vás informovat,
že v termínu od 11.12.2023 do 15.12.2023 bude naše firma fungovat v omezeném režimu (inventura) a materiál se bude vydávat pouze po předchozí telefonické domluvě.
Od 18.12.2023 do 05.01.2024 bude naše firma uzavřena.
Všechny objednávky vytvořené v tomto období budou postupně vyřizovány po tomto datu.
Děkujeme za pochopení.

EN AW–5005 H14/H24 (AlMg1 F15/G15)

< Zpět na technické údaje

Obecné údaje

EN AW –5005 H14/H24 je polotvrdá slitina hliníku a magnesia, která se výborně hodí k anodické oxidaci. Dokonce i standardní jakost dosáhne po anodické oxidaci velmi akceptovatelného vzhledu a z tohoto důvodu se hojně používá v architektuře. Je-li tato slitina použita pro dekorativní účely (vysoké požadavky na homogennost v barvě u každé šarže, ale i mezi šaržemi) je možno provést dekorativní anodickou oxidaci (označení AlMg1 J57S). Příklady použití se dají mimo jiné nalézt v architektuře (obklady fasád, stavební kování), potravinářském průmyslu, ve výrobě obalů a podobně. 

Odolnost protikorozi

Odolnost proti korozi je v „normálních“ atmosférických a mořských podmínkách výborná. Odolnost proti korozi je možno eventuelně zlepšit technickou anodickou oxidací výrobků.

Svařitelnost

Jakost EN AW –5005 H14/H24 je dobře svařitelná všemi běžnými postupy svařování hliníku (především v postupech svařování plynovým obloukem MIG a TIG). U svařování je nutno počítat v přechodovém pásmu se snížením pevnosti na úroveň stavu měkkého žíhání. V souvislosti s anodickou oxidací se musí u svařovaných výrobků počítat s tím, že svar na materiálu je po anodické oxidaci zřetelný díky odlišné barvě. Tato odlišná barva je způsobena změnami struktury, které se mohou objevit v přechodovém pásmu, a druhem materiálu, který má v porovnání se základním kovem odlišné složení. Pro účely anodické oxidace je nutno přizpůsobit výběr přídavného materiálu. Doporučený přídavný materiál: viz tabulka výběru svařovacích materiálů v kapitole Spojovací technika.

Chemické složení

viz. tabulky zde

Tepelné zpracování

Při určitých podmínkách může být nutné materiál žíhat naměkko. Teplota: 360 až 380°C. 

Mechanické vlastnosti EN AW-5005 podle EN 485-2


1) pouze pro informaci, t = tloušťka materiálu